NEDEN PERİYODİK BAKIM GEREKLİDİR ?
Oto boya fırının emniyeti açısından bakım gerekmektedir.

Boya fırını üretici firmaı 2 yaşından sonra her yıl eşanjör temizlici ve kaynak kontrolünün yapılmasını, ısıya maruz kalan amyant contaların değiştirilmesini tavsiye etmektedir. Değişik hava koşullarında ani ısı değişiklikleri eşanjörün bir süre sonra kaynak yerlerinden açma ve yırtılma yapmasına sebep olabilmektedir ve bu duruma bağlı olarak yangın çıkma ihtimali olabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için periyodik bakım gereklidir.

Mazot sarfiyatını azaltmak için bakım gereklidir.

Oto boya kabininin ısı ihtiyacını karşılayan Cehennemlik (Eşanjör) 2 yaşından sonra her yıl temizlenmelidir. Eşanjör içerisinde oluşan kurum bir süre sonra duman kanallarını doldurmakta ve kanal yüzeylerinde ince bir tabaka oluşturarak eşanjörün ısı iletimini azaltmaktadır. Bu durum yakılan mazottan gereken ısıyı alamadan dışarı atılmasını sağlamaktadır. Eğer gerekli bakım yapılır ve eşanjör temizlenirse bir yılda yakılan mazottan % 30'a varan kazanç sağlanabilir.

İyi ve temiz boya atma ortamı oluşturmak.

Boya atılacak ortamın aydınlık veriminin çok iyi olması gerekmektedir. Gölge olmamalıdır. Homojen bir ısı dağılmı ile boyanın kuruması sağlanabilir. Hava sirkülasyonu istenen standartlarda olması gerekmektedir. Hava sirkülasyonu uygun olmaz ise boya atımı sırasında tozuşma olacağından, boyanmayan yüzeyler tozuşmadan dolayı kirlenebilir ve boyacının tozu soluyarak sağlığı da tehlikeye girebilmektedir.

Periyodik Bakımın Getireceği Faydalar;
  • Periyodik bakımlar boya kabininin ömrünü uzatmaktadır.
  • Periyodik bakımlar mazot sarfiyatını azaltmaktadır.
  • Periyodik bakımlar boya kalitesini arttırmaktadır.
  • Periyodik bakımlar tozsuz ortamda boya atılmasını sağlamaktadır.
  • Periyodik bakımlar boyacının sağlığıını korumaktadır.
  • Periyodik bakımlar enerji tasarrufu sağlamaktadır.
  • Periyodik bakımlar zaman ve iş kaybını önlemektedir.
  • Periyodik bakımlar zamanından önce arızanın tespitini sağlar.


  Periyodik Bakım Klavuzu
  İndirmek için tıklayınız
 
Bugün : 40 | Toplam : 310959
Boyama Üniteleri Astarlama Ünitesi
NOVA VERTA Boya Fırınları NOVA VERTA Astarlama Ünitesi TELESECH Kuru Zımparalama Sistemleri IRT Enfraruj Kurutma Sistemleri DRESTER Boya Tabancası Yıkama Makinesi
CAR-O-LINER Şase Düzeltme Sistemleri CAR-O-LINER Şase Ölçüm Sistemleri WELCAR Punta Kaynak Makinesi WELDY Gaz Altı Kaynak Makinesi ERGUS Plazma Kesici CAR-O-LINER Punta Kaynak Makinesi PEI POINT Punta Kaynak Makinesi Teleskopik Ölçüm Cetveli STANZANI Alüminyum Onarım Seti